pilatesle-kilo-verilir-mi

Pilatesle Kilo Verilir Mi?

  • Oya Pak Merdenyan
  • Genel
  • Yorum yapılmamış

Son zamanların gözde egzersizlerinden biri “pilates“.

Bu işe gönlümü kaptırdığım ilk zamanlarda aklıma gelen sorulardan biri de “acaba kilo kaybım olur mu?” olmuştu.

Çünkü 2 farklı türde bu sorunun cevabını arıyoruz; bir kısmımız zaten kilo vermek istemediği için, bir kısmımızda tam tersi kilo vermek istediği için bu soruyu sorar.

Benimki ilkiydi 🙂

Şöyle ki; hareket etmek – ediyor olmak bedenin için başlı başına enerji kaybı demek. Toplanan bu enerji kaybı elbetteki kilo kaybı olarak sana geri döner. Vücut hareket ediyor bir kere.

Ancak bu senin beklentinle doğru orantılı. Eğer kilo fazlamız ve belli başka şikayetlerimiz varsa değil pilates diğer tüm egzersiz metodları tek başına işe yaramayacaktır.

Öncelikle bu işin %70’i mutfak diye düşünmelisin. Yeme alışkanlıklarını gözden geçirmeli ve aralarından en kötülerini hemen oracıkta bırakmalısın 🙂 Sonrasında mutlaka destekleyici kardiyovasküler çalışmalar yapman, aerobik aktivitelerde bulunman gerekir. Bu şekilde hem sağlıklı hem dengeli bir kilo aralığında kalırsın. Ama eğer kendini yeterince fit hissediyosan evet pilates fitliğine fitlik katacaktır 🙂

Burada doğru soru aslında pilatesle hedeflediğin, pilatesten beklentinin ne olduğu..

Pilates egzersizleri daha çok, omurgayı saran (en dipten başlayarak) kasları çalıştırmak, kemiklere destek olmak, tendon ve eklemlerde esneklik sağlamak genel olarak fit ve formda olmak adına tasarlanmış egzersizlerdir.

Tüm bunlardan kilo veremezsin gibi bir sonuç çıkarıp pilatesten uzaklaşmazsın umarım 🙂

Nacizane tavsiyem yaptığın herhangi bir egzersize haftada 2 kez 40-45 dkkalık tempolu yürüyüş eklemen, ve mutfak alışkanlıklarını gözden geçirmen. Sonrası zaten kendiliğinden gelecek emin ol ve vazgeçme…

Bir cevap yazın