pilates-kadin-sporu-mu

Pilates Kadın Sporu Mudur?

  • Oya Pak Merdenyan
  • Genel
  • Yorum yapılmamış

Hayır 🙂 Çok net oldu ama öyle. Pilates bir omurga sporudur.Omurgayı saran kasları güçlendirir,destekler. Dolayısıyla pilates kadın sporu değildir 🙂

Bu aslında pilatesin birçok sosyal mecrada sadece kadınlar üzerinden lanse edilmesi, aklımıza hemen pilates topu üzerinde debelenen kadın görselinin gelmesiyle alakalı.

Evet pilates çok estetik bir spor, görüntü itibariyle o kadar estetik ki bir erkek kendini oraya koymakta zorlanıyor. 🙂 Ancak unutmamak gerekir ki pilatesin kurucusu bir erkek (Joseph Pilates).

Ayrıca birçok erkek atlet ve sporcu pilates egzersizlerini kendi hareketlerine destekleyici olarak kullanır.

Mesela Ronaldo’yu çok sık görürüz pilates yaparken. Çünkü hem erkek olduğundan anatomik olarak, hemde futbolcu olduğundan gergin kaslarını uzatmak ve stretch etmek için kullanır bu egzersiz metodunu.

Tam da bu yüzden aslında pilates erkek omurgası için çok faydalı ve gerekli bir egzersiz.

Bazı yanlış algılamaları kafamızdan silebilirsek, en azından kendimize deneme şansı verebilirsek bunun nasıl bir şehir efsanesi yalanı olduğunu anlayabiliriz.

Küçük bir örnek; eşim 🙂 Eşim şiddetle karşı çıkıyordu pilates yapmaya ama fitnessda yaptığı yanlış bir hareket onu elime düşürdü 🙂 Boynunu zorlamıştı farkında olmadan. Pilatese başladı ve sonrasında “ne zaman ders yapıyoruz?” diye beni darlamaya başladı 🙂

Kısacası dene, bir şans ver eğer yine hayır dersen o zaman yine görüşürüz. Şuraya erkekler için faydalarını da bırakıyım da ne olur ne olmaz..

Pilatesin Erkekler İçin Faydaları

  • Prostat kanseri riskini azaltır. (Pelvis taban kasları zaman içerisinde yıpranır ve bu kanser riskini arttırır. Pilates egzersizleri ile pelvis taban kasları kuvvetlenir.)
  • Yaşam kalitesini arttırır, ileri yaşlar için geleceğimize yatırım yapar.
  • Vücut farkındalığı gelişir.
  • Esneklik artar, kaslar kuvvetlenir buna bağlı olarak bel, sırt, boyun ağrıları azalır.

*

Bir cevap yazın